Війна зірвала з рідних домівок десятки, сотні тисяч людей. Хтось виїхав за кордон, хтось залишився в межах України. Особи, які змушені були покинути місце постійного проживання у зв’язку з широкомасштабним вторгненням російської федерації в Україну, отримали статус внутрішньо переміщених осіб. До Роздільнянського району теж приїхали люди, які через бойові дії в їх населених пунктах, вимушені шукати прихисток. З метою надання допомоги цій категорії громадян урядом було ухвалено низку рішень. Про те, хто має право на допомогу та як її отримати розповіла начальник управління соціального захисту населення Роздільнянської військової адміністрації Лариса Знахарук.
Ларисо Вікторівно, яка категорія громадян має право на отримання цієї допомоги?
Допомогу отримають люди, які перемістилися з тимчасово окупованої території у Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, а також з територій активних бойових дій, які визначені в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204, і отримали довідку про перебування на обліку внутрішньо переміщених осіб. До переліку входять наступні адміністративно-територіальні одиниці: Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Запорізька, Київська, м. Київ, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська області.
Допомогу автоматично, без додаткового звернення, отримають також внутрішньо переміщені особи (ВПО), які станом на 1 березня 2022 року отримували щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до постанови КМУ від 1 жовтня 2014 р. № 505.
Які розміри становить допомога та як виплачуватиметься?
Допомога надаватиметься у таких розмірах:
- для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 гривень на місяць;
- для інших осіб – 2000 гривень на місяць.
Виплата допомоги здійснюється через Ощадбанк на банківський рахунок (за стандартом IBAN), який отримувач вказав у заяві на допомогу.
Допомога надається щомісячно з місяця звернення на весь період введення воєнного стану плюс однин місяць після його припинення чи скасування.
Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням та дати припинення чи скасування воєнного стану.
Виплата допомоги внутрішньо переміщеним особам не здійснюється за ті місяці, у яких вони відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Ларисо Вікторівно, який алгоритм дій внутрішньо переміщеної особи для отримання допомоги?
Перше, що потрібно зробити, якщо інформації про людину ще немає у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, – це стати на облік як внутрішньо переміщена особа та отримати відповідну довідку.
Наступним кроком – необхідно подати заяву на отримання допомоги на проживання.
Заяву можна подати до управління з питань соціального захисту населення районної військової адміністрацій, виконавчих органів міських рад, уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.
Для прикладу. Для отримання статусу ВПО на території Роздільнянської міської територіальній громади громадянин повинен особисто звернутись до ЦНАПу за адресою: м. Роздільна, вул. Шевченка, 85. При собі мати документи, які підтверджують особу (паспорт, свідоцтво про народження, пенсійне посвідчення тощо). Для того, щоб стати на облік у громаді необхідно звернутися до відділу соціальної політики Роздільнянської міської ради за адресою: м. Роздільна, вул. Європейська 37/а каб. 17 (телефон для довідок: 0995130464). Неповнолітня дитина має право самостійно звернутися за призначенням допомоги. Заяву про виплату допомоги малолітній дитині, яка прибула без супроводження законного представника, може подавати від її імені родич (баба, дід, прабаба, прадід, повнолітні брат або сестра, тітка, дядько) або вітчим, мачуха, у яких перебуває дитина.
⠀Також після необхідних доопрацювань подати заяву можна буде через програмні засоби Порталу Дія. Орієнтовно доопрацювання буде завершено до кінця місяця.
Для подання заяви з використанням мобільного додатку Порталу Дія внутрішньо переміщеній особі необхідно встановити мобільний додаток Порталу Дія на електронний пристрій, та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію, які дають змогу однозначного встановлення особи. Перевірка відомостей, зазначених внутрішньо переміщеною особою в заяві, проводиться під час формування та подання заяви засобами Порталу Дія.
Як працює соціальний проєкт «Прихисток», яка його основна місія?
Проект має на меті заохотити українців поділитися своїм житлом і затишком і прихистити всіх внутрішньо переміщених співгромадян, які постраждали від дій російського окупанта.
Власники житла, які безкоштовно допоможуть українцям із проживанням, зможуть отримати від держави близько 450 грн на місяць за кожну прийняту особу, незалежно від її віку, для компенсації витрат на комунальні послуги.
Куди мають звертатися бажаючі надати своє житло ВПО?
Щоб запропонувати своє житло для проживання внутрішньо переміщеним особам і отримати компенсацію, необхідно:
- подати заяву до органу місцевого самоврядування (ОМС) за місцем проживання або через сайт https://prykhystok.gov.ua/ про готовність прийняти у себе переселенців;
- при поселенні переселенців подати відповідну заяву до ОМС (орган місцевого самоврядування);
- до 5-го числа кожного місяця інформувати ОМС про кількість днів та переселенців, які проживали;
- отримати компенсацію.
І наостанок, на чому б хотіли наголосити?
Закликаємо всіх, хто переїхав з небезпечних місць та перебуває наразі в межах Роздільнянського району звертатись до вищезазначених органів та реєструватися. Здобувши статус внутрішньо переміщеної особи, громадянин матиме змогу користуватися відповідними пільгами та отримати допомогу.
Дякуємо за розмову.
Наш кор.